> Blog

Implantologia i chirurgia stomatologiczna – blog Medident Tabor

Gabinet stomatologiczny Medident Tabor w Barczewie tworzą fachowcy z wielu dziedzin stomatologii, jednak naszą największą specjalnością są zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowej oraz leczenie implantologiczne. Postanowiliśmy podzielić się z naszymi pacjentami wiedzą z tych dziedzin za pośrednictwem bloga. Dzięki lekturze poniższych wpisów poznasz m.in. przyczyny zatrzymania zęba oraz dowiesz się jak, krok po kroku przebiega proces wszczepiania implantów zębowych. Przeczytaj, aby wiedzieć więcej!


Implant czy proteza?

Ubytki powstałe w naszym uzębieniu możemy wypełnić na kilka różnych sposobów. Mamy tutaj możliwość skorzystania między innymi z implantów oraz protez. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno zalety jak i wady, dlatego też warto poznać je, zanim ostatecznie podejmiemy decyzje o wyborze odpowiedniego dla nas uzupełnienia protetycznego.

Rodzaje implantów zębowych

Implant zębowy to tytanowa śruba, która ma zastąpić korzeń zęba. Na niej mocuje się łącznik oraz koronę zębową, która uzupełnia ubytek. Jest to nowoczesna metoda odbudowy uzębienia w przypadku braku jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów.

Dlaczego usuwamy “zęby mądrości”?

Zęby mądrości (ósemki), czyli trzecie zęby trzonowe, to pozostałości po naszych przodkach, którzy używali ich do żucia surowego mięsa. Wraz z procesami ewolucyjnymi szczęka człowieka uległa zmniejszeniu, zmieniła się też specyfika naszej diety, dlatego też te cztery dodatkowe zęby nie są nam już niezbędne, a niekiedy bywają wręcz problematyczne. O ile są prawidłowo wyrżnięte, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmów, jak pozostałe trzonowce. Niestety u niektórych pacjentów przyczyniają się do różnych dolegliwości, co może być wskazaniem do interwencji chirurga stomatologicznego.

Jak przełamać strach przed stomatologiem?

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, według statystyk dotyka ponad 90% dorosłych Polaków. Niestety ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie ich jamy ustnej, gdyż ze strachu najczęściej opóźniają wizytę u specjalisty aż do momentu, gdy dolegliwości są już dość poważne. Jak oswoić strach przed stomatologiem?

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług wybielania zębów. Obecnie dostępnych jest naprawdę wiele metod, które pozwolą nam uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Na wszelkie zabiegi warto zdecydować się w jedynie pod okiem specjalistów, co będzie bezpiecznym rozwiązaniem dla naszego zdrowia, a zęby będą białe przez bardzo długi czas.

Dlaczego należy uzupełnić braki w uzębieniu?

Braki w uzębieniu traktowane są najczęściej wyłącznie jako defekt natury estetycznej. Tymczasem w praktyce mogą prowadzić również do poważniejszych problemów w codziennym funkcjonowaniu, a nawet dolegliwości zdrowotnych. I to nawet w przypadku braku jednego zęba! Dlatego pacjenci, którzy mają za sobą zabieg ekstrakcji (usunięcia zęba), powinni rozważyć możliwość wszczepienia implantów zębowych lub stosowania protez.