> Blog

Blog

Rodzaje i zalety implantów stomatologicznych

Po ekstrakcji zęba w jamie ustnej pojawiają się nieodwracalne zmiany, które w przyszłości mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W stomatologii istnieje kilka sposobów, które pozwalają na uzupełnienie braków. Jednym z najbardziej nowoczesnych i sprawdzonych jest zastosowanie wszczepów śródkostnych, czyli implantów. Warto podkreślić, że zachowanie kości wyrostka zębodołowego w jamie ustnej do jak najpóźniejszego wieku ma fundamentalne znaczenie. Wynika to przede wszystkim z konstrukcji protez ruchomych, które utrzymywane są w większej części lub nawet w całości na kości. Jedyną metodą utrzymania wyrostka zębodołowego po utracie zęba jest zastosowanie w to miejsce implantu. Różnice pomiędzy implantami Implanty w zależności od kilku czynników różnią się od siebie. Pierwszą cechą, według której można je typizować jest miejsce, a w zasadzie głębokość ich umieszczenia. Współcześnie do najbardziej popularnych należą te mocowane w obrębie kości budującej szczękę bądź żuchwę. Innym typem są implanty podkostne, które mocowane są znacznie płycej – bezpośrednio pod dziąsłem. Stykają się one jedynie z zewnętrzną częścią kości. Coraz częściej odchodzi się jednak od tego typu, ponieważ mają mniejszą wytrzymałość niż te mocowane wewnątrz kości. Podziału można dokonać również ze względu na rozmiar struktur wszczepianych w ciało. Zasadniczo implanty mają około 3,5 – 4,2 mm średnicy. Na rynku funkcjonują również i większe, osiągające wymiar 6 mm. Wybór rozmiaru zależy od miejsca, w które mają zostać wszczepione. Zalety wszczepiania implantów Implanty zębowe odgrywają ważną rolę we współczesnej stomatologii. Po pierwsze uzupełnienie protetyczne wsparte na wszczepach śródkostnych i dają możliwość stosowania protez stałych bez uszkadzania zębów sąsiednich. Ponadto implanty przeciwdziałają zanikowi kości, a co za tym idzie są podstawą do zachowania estetyki twarzy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pozwalają one na przywrócenie funkcji naturalnego uzębienia.

Periodontologia i chirurgia periodontologiczna

Periodontologia to jedna z najmłodszych dziedzin w stomatologii. Najprościej rzecz ujmując, stomatolog periodontolog zajmuje się: schorzeniami aparatu zawieszeniowego zęba, czyli przyzębie, leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej.

Odbudowa i regeneracja kości

Utrata lub braki w uzębieniu mają duży wpływ na codzienne funkcjonowanie. Oprócz problemów z przeżuwaniem pojawić się mogą również kompleksy, a co za tym idzie zaburzone zostają relację z innymi ludźmi. Dużym problemem, który pojawia się po utracie zęba jest również fizjologiczny proces zaniku kości, w której był umocowany.

W walce o piękny uśmiech – wybielanie zębów

Najczęściej wybieranym współcześnie zabiegiem stomatologii estetycznej. Wybielanie jest procesem utleniającym, który zachodzi na powierzchni szkliwa i widocznie rozjaśnia jego odcień. Nowoczesne metody wybielania pozwalają usunąć nawet wieloletnie przebarwienia oraz przy odpowiednim dbaniu o higienę zapobiegać powstawaniu nowych przebarwień.

Zęby zatrzymane – czym są, jak sobie z nimi radzić?

Ząb zatrzymany to ząb prawidłowo rozwinięty pod względem anatomicznym,  który jednak nie przebija się przez dziąsło i pozostaje w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce w przypadków ósemek, dolnych zębów przedtrzonowych, górnych jedynek oraz trójek.

Implanty zębowe krok po kroku

Implanty zębowe używane są w celu uzupełnienia ubytków w naturalnym uzębieniu pacjenta. Implant zębowy jest sztucznym korzeniem, wykonanym z tytanu o wielkości naturalnego korzenia.