> Blog

Implantologia i chirurgia stomatologiczna – blog Medident Tabor

Gabinet stomatologiczny Medident Tabor w Barczewie tworzą fachowcy z wielu dziedzin stomatologii, jednak naszą największą specjalnością są zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowej oraz leczenie implantologiczne. Postanowiliśmy podzielić się z naszymi pacjentami wiedzą z tych dziedzin za pośrednictwem bloga. Dzięki lekturze poniższych wpisów poznasz m.in. przyczyny zatrzymania zęba oraz dowiesz się jak, krok po kroku przebiega proces wszczepiania implantów zębowych. Przeczytaj, aby wiedzieć więcej!


Co wpływa na trwałość implantów zębowych?

Implanty to prawdziwe dobrodziejstwo współczesnej stomatologii, które pozwala uzupełnić braki zębowe nawet w przypadku tzw. bezzębia. Są one z reguły bardzo trwałe i komfortowe, jednak ich dokładny „termin ważności” uzależniony jest od wielu okoliczności, które zależą zarówno od stomatologa, jak i od pacjenta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co wpływa na trwałość implantów zębowych.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Szczotkowanie zębów wydaje się prostą czynnością, którą każdy z nas dobrze zna od dzieciństwa. Okazuje się jednak, że dokładne umycie zębów nie jest wcale takie łatwe, co więcej, samo szczotkowanie nie wystarczy, by zachować zęby i dziąsła w zdrowiu. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o higienie jamy ustnej, by spowodować mniejsze odkładanie się kamienia nazębnego, ryzyko próchnicy i chorób przyzębia? Przeczytaj nasz krótki poradnik.

Implant czy proteza?

Ubytki powstałe w naszym uzębieniu możemy wypełnić na kilka różnych sposobów. Mamy tutaj możliwość skorzystania między innymi z implantów oraz protez. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno zalety jak i wady, dlatego też warto poznać je, zanim ostatecznie podejmiemy decyzje o wyborze odpowiedniego dla nas uzupełnienia protetycznego.

Rodzaje implantów zębowych

Implant zębowy to tytanowa śruba, która ma zastąpić korzeń zęba. Na niej mocuje się łącznik oraz koronę zębową, która uzupełnia ubytek. Jest to nowoczesna metoda odbudowy uzębienia w przypadku braku jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów.

Dlaczego usuwamy „zęby mądrości”?

Zęby mądrości (ósemki), czyli trzecie zęby trzonowe, to pozostałości po naszych przodkach, którzy używali ich do żucia surowego mięsa. Wraz z procesami ewolucyjnymi szczęka człowieka uległa zmniejszeniu, zmieniła się też specyfika naszej diety, dlatego też te cztery dodatkowe zęby nie są nam już niezbędne, a niekiedy bywają wręcz problematyczne. O ile są prawidłowo wyrżnięte, służą do rozdrabniania i przeżuwania pokarmów, jak pozostałe trzonowce. Niestety u niektórych pacjentów przyczyniają się do różnych dolegliwości, co może być wskazaniem do interwencji chirurga stomatologicznego.

Jak przełamać strach przed stomatologiem?

Dentofobia, czyli lęk przed dentystą, według statystyk dotyka ponad 90% dorosłych Polaków. Niestety ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie ich jamy ustnej, gdyż ze strachu najczęściej opóźniają wizytę u specjalisty aż do momentu, gdy dolegliwości są już dość poważne. Jak oswoić strach przed stomatologiem?