Implant jednofazowy kontra dwufazowy – czym się od siebie różnią?
Braki w uzębieniu to poważny problem. I choć przede wszystkim negatywnie wpływa na wizerunek, znacząco utrudnia też funkcjonowanie. Odbudowa utraconych zębów ma zatem znaczenie nie tylko dla estetycznego wyglądu, ale i codziennego komfortu. Współcześnie stomatologia zapewnia wiele rozwiązań w tym zakresie. Największą popularnością cieszy się jednak wszczepianie implantów. Wybór implantów jest przy tym bardzo szeroki. Wyróżnia się m.in. implanty jedno- i dwufazowe. Co je różni i kiedy się je stosuje?
Porównanie implantów jednofazowych i dwufazowych
Główna różnica między implantami jednofazowymi a dwufazowymi dotyczy ich budowy. Ta z kolei przekłada się na różny sposób implantacji. Wszczepiane przez naszych implantologów pod Olsztynem implanty zębowe jednofazowe składają się ze śruby trwale połączonej z gwintem. Zabieg wszczepienia nie jest dzielony na etapy i odbywa się podczas jednej wizyty. Wszczepy dwufazowe natomiast zbudowane są z korony, śruby i łącznika. W ich przypadku, jak nazwa wskazuje, zabieg dzieli się na przynajmniej dwie fazy. W pierwszej z nich implant osadza się w kości. Następnie nakłada się śrubę zamykającą lub przykrywa go dziąsłem. Po tym zabiegu rana musi się zagoić, a wszczepiony implant zintegrować z kością. Z tego powodu zamocowanie korony jest możliwe dopiero po kilku miesiącach.
Jednofazowe czy dwufazowe – które implanty wybrać?
Wybór odpowiedniego rodzaju implantu zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji. Implanty dwufazowe częściej stosuje się u osób, u których po utracie zęba doszło już do zaniku kości. Implanty jednofazowe z kolei wszczepia się Pacjentom, którym zależy na szybkim wypełnieniu ubytków. Większość z nich musi jednak spełnić określone warunki dotyczące np. ogólnego stanu uzębienia i kondycji kości.