Co wpływa na trwałość implantów zębowych?
Implanty to prawdziwe dobrodziejstwo współczesnej stomatologii, które pozwala uzupełnić braki zębowe nawet w przypadku tzw. bezzębia. Są one z reguły bardzo trwałe i komfortowe, jednak ich dokładny „termin ważności” uzależniony jest od wielu okoliczności, które zależą zarówno od stomatologa, jak i od pacjenta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co wpływa na trwałość implantów zębowych.
Umiejętności specjalisty kluczem do sukcesu
Wstawienie implantu składa się z dwóch etapów: wkręcenia śruby w tkankę kostną oraz nałożenia korony. Ten drugi etap przeprowadza się po zagojeniu się dziąsła. Wstawienie implantu powinno się powierzyć doświadczonemu stomatologowi specjalizującemu się w implantologii. Specjalista taki właściwie oceni nasze indywidualne uwarunkowania i stan zdrowia mogące mieć wpływ na trwałość implantu. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy poszukać zaufanego gabinetu stomatologicznego specjalizującego się w implantach zębowych. Jeśli ten pierwszy etap zostanie uwieńczony sukcesem, reszta spoczywa już w naszych rękach.
Wpływ uwarunkowań pacjenta na trwałość implantu
Stan zdrowia pacjenta, któremu wszczepia się implant, ma bardzo duży wpływ na jego trwałość. Przede wszystkim, aby implant się przyjął, musi dojść do tzw. osteointegracji, czyli połączenia się śruby implantu z kością. Jeżeli na skutek jakichś okoliczności nie dojdzie do tego połączenia lub kość w miejscu wszczepienia zacznie zanikać, może to grozić wypadnięciem implantu. Może się tak zdarzyć przede wszystkim na skutek osteoporozy, lecz także pewnych chorób ogólnoustrojowych, jak również urazów szczęki. Innym zagrożeniem trwałości implantu są zaniedbania związane z higieną jamy ustnej. Brak właściwej higienizacji uzębienia może powodować tworzenie się kamienia i powstawanie płytki bakteryjnej, co może wywołać stan zapalny dziąsła, a w konsekwencji zanik kości i utratę implantu. Przy właściwym dbaniu o implant może nam on posłużyć minimum przez 10, a często nawet przez kilkadziesiąt lat.