Dlaczego nie wolno zaniedbywać leczenia zębów mlecznych?
Mleczaki to zęby, które samoistnie wypadają w wieku kilku lat, dlatego część rodziców może zastanawiać się, czy warto leczyć zęby mleczne swoich pociech. Jednak argument ten nie powinien skłaniać do zaniechania leczenia stomatologicznego. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Dlaczego zęby mleczne tak łatwo się psują?
Zęby mleczne to pierwsze zęby, które zaczynają się wyrzynać między czwartym a szóstym miesiącem życia. Zęby te zaczynają samoistnie wypadać około 6 roku życia, dlatego część rodziców, chcąc oszczędzić dzieciom stresu, może zlekceważyć konieczność ich leczenia. Nie jest to jednak doby pomysł. Mleczaki są słabiej zmineralizowane, dlatego szybciej pojawia się na nich próchnica, ta zaś może spowodować wiele szkód w organizmie Twojego dziecka. Wzrost ilości szkodliwych bakterii w jamie ustnej może wpłynąć na pogorszenie się ogólnego stanu zdrowia dziecka, gdyż bakterie te przedostają się do krwi. Próchnica może także utrudniać dziecku żucie pokarmów, a w konsekwencji powodować biegunkę i problemy z trawieniem. Może także stanowić przyczynę wczesnej utraty zębów, co w przyszłości może sprawić, że zęby stałe nie wyrosną w równym szeregu i zaczną na siebie nachodzić, a w konsekwencji szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Taka sytuacja będzie z kolei wymagała w późniejszym wieku leczenia ortodontycznego.
Jak dbać o mleczaki?
Z tego względu należy uczyć dzieci prawidłowej higieny ząbków, tak wcześnie, jak to możliwe. Niezwykle istotne są również regularne kontrole w gabinecie dentystycznym, podczas których stomatolog będzie w stanie wychwycić pierwsze obawy próchnicy i wyleczyć jej początkowe stadium. Nie należy się obawiać takich wizyt, gdyż wykwalifikowany dentysta będzie wiedział, jak poprowadzić wizytę, aby była jak najmniej stresująca dla dziecka. Stomatolog może także wykonać zabieg fluoryzacji i lakowania zębów, aby zapobiec rozwojowi próchnicy w przyszłości, a wszystko to w miłej i komfortowej atmosferze.