Choroby przyzębia
Przyzębie to zespół tkanek otaczających i unieruchamiających zęby. W jego skład wchodzą: dziąsła, ozębna, cement korzeniowy, a także kość wyrostka zębodołowego szczęki oraz żuchwy. Głównym zadaniem wszystkich tych elementów jest otaczanie zęba i utrzymywanie go w zębodole. Przyzębie jak i inne części ciała może ulegać różnym schorzeniom. Choroby przyzębia dzieli się na: zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia. Zapalenie dziąseł jest najwcześniejszym i najłatwiejszym w leczeniu etapem choroby przyzębia. Jeśli jednak stan zapalny dziąseł będzie lekceważony, może dojść do zapalenia przyzębia. Jego końcowym etapem może być utrata zębów.
Choroby przyzębia
Choroby przyzębia dzieli się na pięć grup. Do pierwszej należą przewlekłe zapalenia przyzębia, które można dodatkowo podzielić w zależności od rozległości choroby na zlokalizowane i uogólnione, a w zależności od stopnia zaawansowania na łagodne, średnio zaawansowane i zaawansowane. Do drugiej grupy chorób należy uogólnione i zlokalizowane agresywne zapalenia przyzębia. W trzeciej grupie znaleźć można ostre stany przyzębia, czyli martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł oraz martwiczo-wrzodziejące zapalenia przyzębia. Do czwartej grupy zalicza się zapalenie przyzębia występujące w przebiegu chorób ogólnych oraz nabyte w wyniku urazów, ale również te wrodzone. Warto wiedzieć, co zazwyczaj jest źródłem zapalenia. W jamie ustnej istnieje wiele bakterii i grzybów, które dzięki prawidłowej higienie jamy ustnej oraz odpowiedniej diecie i sprawnie działającym systemie immunologicznym nie są szkodliwe. Kiedy jednak któryś z tych elementów zawiedzie pojawia się problem z przyzębiem. Pojawienie się jakichkolwiek niepokojących objawów powinno nas skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym.
Objawy choroby
W początkowym okresie choroby dziąseł bardzo często nie są zauważane przez pacjentów, cechuje je bowiem brak bólu bądź niewielkie jego natężenie. O zapaleniu świadczy krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub gryzienia twardych pokarmów. Do innych objawów można zaliczyć zmiana kształtu i koloru dziąsła oraz recesja dziąsłowa. Charakterystyczną cechą chorób przyzębia jest ich wolny rozwój. Z czasem do zapalenia dziąseł dochodzi utrata kości wyrostka zębodołowego i związana z nim wcześniej wspomniana recesja dziąseł. To właśnie niezauważona utrata kości w końcowym etapie może prowadzić do utraty zęba lub zębów.