Kiretaż otwarty i zamknięty – specyfika zabiegów
Kiretaż to zabieg z zakresu chirurgii periodontologicznej.
Polega na oczyszczaniu korzenia zęba i kieszonek przyzębnych (dziąsłowych). Wykonywany jest w przypadku chorób przyzębia. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kiretażu: otwarty i zamknięty.
Kiretaż zamknięty: na czym polega i jakie są wskazania
Pacjenci zgłaszający się do gabinetu stomatologicznego z zapaleniem przyzębia, mogą być zakwalifikowani do wykonania kiretażu. Jeśli konieczne jest tylko powierzchowne wyczyszczenie kieszonek przyzębnych (nie głębiej niż 5 mm), wykonuje się kiretaż zamknięty. Jest to zabieg mało inwazyjny, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej do dolegliwości dochodzi w wyniku nieprawidłowej higieny, gdy dochodzi do nagromadzenia się osadu w kieszonkach przyzębnych.
Zabieg polega na dokładnym oczyszczeniu złogów poddziąsłowych z zastosowaniem narzędzia nazywanego kiretą. Konieczne jest również wygładzenie (wypolerowanie) powierzchni korzenia zęba. W tym przypadku nie ma konieczności nacinania dziąsła. Celem zabiegu jest usunięcie kamienia nazębnego, resztek pokarmowych i osadu bakteryjnego z kieszonek.
Kiretaż otwarty: na czym polega i jakie są wskazania
Wykonywany jest w przypadku kieszonek głębokich, które sięgają dalej niż 5 mm. Konieczne jest wykonanie chirurgicznego nacięcia w celu odsłonięcia fragmentu dziąsła. Tylko w ten sposób lekarz ma zapewnioną pełną widoczność i może dokładnie oczyścić powierzchnię kieszonki i korzenia. Po zabiegu, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, stomatolog zakłada szwy w miejscu wykonywania kiretażu.
Zalecenia po zabiegu
W przypadku kiretażu zamkniętego mogą występować dolegliwości bólowe, które można łagodzić, przyjmując środki przeciwbólowe zalecone przez lekarza. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić też stosowanie antybiotyków. Po zabiegu nie wolno spożywać gorących napojów i pokarmów, palić papierosów, pić alkoholu. Niewskazany jest też zbyt intensywny wysiłek fizyczny. Przez kilka dni należy stosować miękką dietę, aby nie doprowadzić do podrażnienia dziąseł.
Do czasu wygojenia rany trzeba bardzo ostrożnie szczotkować zęby, najlepiej jak najbardziej miękką szczoteczką. Sprawdzą się też delikatne płukanki, które po zabiegu mogą okazać się bardzo pomocne w utrzymaniu higieny jamy ustnej. Nie zaleca się stosowania nici dentystycznych czy irygatorów.